Prečo nie drevo ale oceľ

30.09.2013 14:37

Prečo sme v roku 2001 prešli od dreva k oceli

Chcete vedieť, prečo sme v roku 2001 prešli z výroby drevodomov na domy s oceľovou konštrukciou ? Ak áno, tak v tomto článku sa dozviete dôvody, na základe ktorých sme sa rozhodli ísť cestou pevnej, recyklovateľnej ocele.

Drevo sa, ako stavebný materiál používalo odjakživa. Drevo bolo vždy ľahko dostupnou surovinou, ktorá sa dala ľahko opracovať, bola pevná, a pružná. V dobe, keď si ľudia stavali domy svojpomocne, bolo drevo absolútne postačujúce. Ale máme tu rok 2012 a to je už doba služieb. Dnes už všetci od stavebnej firmy očakávame maximálnu presnosť, rýchlosť, kvalitu a dlhovekosť produktu.

V roku 2001 sme zistili, že je veľmi obtiažne dosiahnuť tieto kvality s použitím dreva.

Týmto  článkom nechceme haniť kvality a výhody dreva, pretože aj drevo má svoje výhody. Sami ho používame pri našich krovoch, kde je stále nenahraditeľné, kvôli jeho váhe, dobrej cene a izolačným vlastnostiam.

 

Ale prečo oceľová konštrukcia ?

Tu sú fakty, na základe ktorých sme sa vzdali výstavby domov z drevenej konštrukcie:

Čas

Ak chcete kvalitné drevo na výstavbu domu, tak musí schnúť približne 5 rokov. Takéto drevo stojí raz toľko ako čerstvé drevo. Pri použití čerstvého dreva môžete očakávať praskanie stien, padanie kachličiek. Celkovo takýto dom musí taktiež sadnúť, takže prvé roky môžete počúvať nepríjemné vŕzganie spojov domu. Oceľ nemusí schnúť, nevŕzga a nesadá. Takže na praskliny na stenách či opadané kachličky môžete zabudnúť.

Presnosť

Každý strom je iný. Niektorý je krivší, iný rovnejší. Ale v zásade to ovplyvňuje aj rovnosť Vašich stien. Aby sa pri použití dreva dosiahla dokonalá rovnosť, majster musí vynaložiť extrémne veľa energie a času, aby dosiahol  presnosť narezaných drevených profilov. S mikro presnosťou rezané oceľové profily do seba zapadajú ako lego. Žiadne vysekávanie a prispôsobovanie sa na stavbe nerobí.

Voda

Niektoré oblasti Slovenska vedia o záplavách povedať svoje. Je pravda, že oceľ hrdzavie, ale oceľ, ktorú používame je dvojnásobne žiarovo pozinkovaná, takže je odolná a záplavy netrvajú večne. Keď voda odíde, s konštrukciou sa nič nedeje. Pri dreve sa to  povedať nedá. Suché drevo sa s vodou priam neznáša. Drevo absorbuje vodu, napučí, pričom sa môže porušiť statika. Dom môžete potom zbúrať a postaviť na novo. Aj kvôli lepšej odolnosti ocele voči vode sme sa rozhodli stavať domy z oceľovej konštrukcie.

Oheň

Je jedno, či sa dostane do plameňov murovaný, drevený dom, alebo dom z oceľovej konštrukcie. Ak sa skoro voči ohňu nezasiahne, všetky skončia neobývateľné. Norma požiarnej bezpečnosti v podstate stanovuje čas, do ktorého sa na miesto dostane najbližšie hasičské vozidlo v prípade požiaru domu. Počas tohto časového úseku sa oheň v interiéri nesmie dostať dovnútra stien. Dôležitý faktor, ktorý nás presvedčil uprednostniť oceľ pred drevom je: Kým oceľ len čiastočne stráca tvrdosť pri teplotách cez 500 stupňov, drevo sa vznieti samé bez iskry už pri cca 175-275 stupňoch.To znamená, že kým drevo začalo horieť, oceľová konštrukcia Vám dáva oveľa viac času na únik a hasenie. Čas, ktorý je pri požiari najcennejší.

Životné prostredie

Stromy pre nás robia jednu úžasnú službu, ktorú si stále neuvedomujeme. Tvoria pre nás, ľudí, životne potrebnú substanciu… kyslík. A tak by to malo aj zostať. Bohužiaľ, trend je taký, že vo svete sa vyrúbe viac stromov, ako sa vysadí späť[1]. Takéto správanie povedie k zhoršovaniu životného prostredia a klímy a aj preto sme sa rozhodli byť vzorom aj v tejto oblasti. Dopady na životné prostredie pri výrobe ocele sú jednorazové a ich rozsah závisí od technológie výroby. Avšak hotová, kvalitne ošetrená oceľ, je na rozdiel od dreva trvácna, dlhoveká a plne recyklovateľná.

Škodcovia

Drevo je organický materiál, na ktorom si rád pochutnáva rôzny hmyz. Aby to tak nebolo, tak sa drevo impregnuje rôznymi toxickými chemikáliami, ktoré sa časom odparujú do ovzdušia. Nie vždy to je pre ľudský organizmus zdravé. Idylka o zdravom drevenom dome často krát chemickou impregnáciou odpadá. No a časom sa ten hmyz, červotoče, môžu do konštrukcie aj tak dostať. Kupujete dom za desaťtisíce eur. Chemicky ošetrené drevo odolá škodcom v prvých rokoch, ale plánujete dom o 20 rokov búrať? Asi nie. Takže môžete si Váš dom postaviť s drevenou konštrukciou, alebo použijete oceľ pri ktorej  vylúčime hmyz, ktorý by mohol neskôr požierať Vašu investíciu.

Recyklovanie

Po 100 rokoch, keď Vašim vnúčatám nebude vyhovovať Váš súčasný dom, tak nebudú musieť zbúrať celý dom a všetky sute vyhodiť, prípadne spáliť. Oceľ je recyklovateľná, takže sa dá použiť znova a znova pri výstavbe ďalších stavieb a na ďalšie účely. Stavaním domu z ocele investujete do materiálu, ktorý nepodlieha skaze, jeho hodnota sa zachováva a rokmi dokonca cena tohto materiálu stúpa. O dreve sa to povedať nedá. Drevo sa nedá použiť pri výstavbe ďalšieho nového domu, pretože bolo už raz narezané na pôvodný dom. Oceľ sa roztaví a dá použiť napríklad na nové profily z ktorých sa dá postaviť úplne iný, nový dom.

Vedeli ste, že na výrobu 150 m2 domu je potrebných 30-40 stromov ? Na výrobu takéhoto domu z ocele stačia 3-4 recyklované staré autá.

Oceľ dostala prezývku „enviro-kov“. Je to najrecyklovateľnejší materiál na svete.

Ďalšie fakty o oceli:

-          2/3 ocele v súčasnosti sa vyrába z recyklovanej ocele.

-          každá zrecyklovaná tona ocele zachráni 1300 kg železnej rudy a 635 kg uhlia

-          na výrobu recyklovateľnej ocele sa spotrebúva len 1/3 energie, v porovnaní s výrobou novej ocele z rudy

 

Staviame montované domy z oceľovej konštrukcie od roku 2001 a sme hrdí na rozhodnutie, ktoré sme ten rok urobili. Toto rozhodnutie nám pomohlo postaviť k dnešnému dňu viac ako 500 domov z oceľovej konštrukcie. Týmto rozhodnutím spoločne s našimi zákazníkmi prispievame nielen k šetreniu a skvalitňovaniu životného prostredia, ale aj vyššej spokojnosti s kvalitou prevedenia a trvácnosti nových domov.

 

S pozdravom

 

Adam Debnár